Çorum Açık Cezaevindeki mahpuslar üniversiteyi kazandı ama okula gidemiyorlar: “Zorunlu çalıştırırken açık cezaevi, okula gitmek isteyince kapalı cezaevi hükümlüsü oluyoruz.”

28.09.2022 tarihinde Bianet’te yayınlanan Ayça Söylemez’in hazırladığı haberi aşağıda siz okuyucularımızla paylaşıyoruz:

Hükümlü Burak Bekil, bu yıl Hitit Üniversitesi Teknik Bilimler Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Programı’nı kazandı.

Üniversitede okumak için Çorum’daki İskilip Açık Cezaevinden, Çorum Açık Cezaevine naklini istedi, talebi kabul edildi.

Burak Bekil bianet’e yaptığı açıklamada, Çorum Açık Cezaevi idaresinin kendisinin ve yine üniversiteyi kazanan iki arkadaşının okula gidip derslere gitmesine ise izin verilmediğini söyledi.

Açık cezaevi idaresinden ulaştığımız yetkili bianet’e verdiği bilgide, kişinin kendisine gerekli tebligatların yapıldığını, ayrıca bir bilgi verilemeyeceğini belirtti.

“Çıplak elle tiner temizlettiler”

İzin verilmemesinin gerekçesi, kuruma, kapalı cezaevinden pandemi izniyle açık cezaevine geçerek gelmiş olmaları ve aslında kapalı cezaevi kurallarına tabi olmaları gerektiği.

Ancak Burak Bekil, Çorum Açık Cezaevinde diğer açık cezaevinde bulunan mahpuslar gibi zorunlu çalışma rejimine tabi tutulduğunu, ayrıca açık cezaevindeki mahpuslara tanınan telefon, ayda dört kez görüş yapabilme gibi tüm haklardan da yararlandırıldığını söyledi:

Yağma suçlamasıyla 12 yıldır hapishanede bulunan Bekil, “Açık cezaevindeki diğer mahpuslar gibi beni de çalıştırıyorlar. Hiç boya-badana yapmayı bilmeyen biri duvar boyayabilir mi? Ben yaptım. Hem de hiçbir güvenlik önlemi olmadan işi bilmeyen mahpuslara duvar boyattılar. Çıplak elle tiner temizlettiler, ellerim hala yanık içinde. Açık cezaevinde çalışma koşuluna uyarak bulunuyoruz, biz bu gerekliliği yerine getiriyorsak açık cezaevi haklarımızdan da faydalanmamız gerekiyor. Zorunlu çalışmada açık, okula gitmek isteyince kapalı cezaevi hükümlüsü olduk” dedi.

Burak Bekil, yasak olmasına rağmen lojmanları da mahkumlara temizlettikleri gerekçesiyle şikayette de bulunduğunu ekledi.

Mahkemeye itirazda bulundu

Okula gidebilmek için İnfaz Hakimliğine başvuran Bekil’in başvurusu reddedildi. Ağır Ceza Mahkemesine itirazda bulundu, şu anda dosyası mahkemede değerlendirme altında.

Burak Bekil ayrıca İnsan Hakları Derneği’ne de başvuru yaptı. İHD de ilgili kurumlara hak ihlalinin giderilmesi için yazı yazdı. 

Tek isteklerinin derslere gidip gelebilmek olduğunu söyleyen Burak Bekil, Konya, Kastamonu ve Kocaeli kentlerindeki açık cezaevi yönetimleriyle görüştüğünü, oradaki hükümlülerin okula gidebildiği bilgisini aldığını da belirtti.

Kendisi ve üniversiteyi kazanan iki arkadaşına ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle Meclis İnsan Hakları Komisyonu, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ve Kamu Denetçiliği Kurumu’na da dilekçe yazdığını ancak hapishane idaresinin dilekçelerini göndermeyerek kendisine iade ettiklerini söyledi.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 76/1 maddesi: Açık ceza infaz kurumları ile çocuk eğitimevlerinde bulunan hükümlülerin örgün ve yaygın, kapalı ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülerin yaygın öğretimden yararlanmaları sağlanır.

(AS)

Fotoğraf – Haber Kaynağı : Bianet – https://m.bianet.org/bianet/insan-haklari/267757-tek-istegimiz-derslere-gidip-gelebilmek

Blogumuzda yer alan haberler CİSST yayın ilkeleriyle ve CİSST terminolojisiyle örtüşmek zorunluluğu taşımamaktadır.

29.09.2022