15.11.2022 tarihinde Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan haberi aşağıda siz okuyucularımızla paylaşıyoruz:

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte değişen maddeler arasında ceza infaz kurumlarında bulunan öğrencilerin örgün eğitime devamlarını sağlamak amacıyla öğrenci sayısına bakılmaksızın şube açılabileceği de yer alıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yapılan maddeler şöyle:

Ceza infaz kurumlarında bulunan öğrencilerin örgün eğitime devamlarını sağlamak amacıyla ceza ve infaz kurumlarında ortaöğretim kurumuna bağlı olarak öğrenci sayısına bakılmaksızın şube açılabilecek. Bunun yanı sıra derslerin seçimi ve buna yönelik açıklamalar aralık ayında okul müdürlüğünce öğrencilere duyurulacak. Millî sporcu unvanını kazanmış öğrenciler ile Türkiye olimpik hazırlık merkezleri ve sporcu eğitim merkezlerinde kayıtlı sporcu öğrencilerin Anadolu imam hatip liselerine nakilleri yapılabilecek. Bu doğrultuda diğer ortaöğretim kurumlarının hazırlık, 9, 10 ve 11’inci sınıflarından spor liseleri ile spor programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerine geçiş imkanı sağlanmış olacak.

Haber Kaynağı : Hürriyet Gazetesi – https://www.hurriyet.com.tr/egitim/cezaevlerinde-ogrenci-sayisina-bakilmadan-sube-acilabilecek-42171082

Blogumuzda yer alan haberler CİSST yayın ilkeleriyle ve CİSST terminolojisiyle örtüşmek zorunluluğu taşımamaktadır.

16.11.2022