Mahkeme, tutuklu öğrenciler Berke ve Perit’in tutuklu kaldıkları süreyi göz önünde bulundurarak adli kontrol ve yurt dışı yasağı şartıyla tahliyelerine karar verdi.

Konuyla ilgili Bianet’in 07 Ocak 2022 tarihli haberini aşağıda siz okuyucularımızla paylaşıyoruz. Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı kararıyla Boğaziçi Üniversitesine Rektör olarak atanan Naci İnci’nin şikayetiyle tutuklanan Caner Perit Özen, Ersin Berke Gök ve tutuksuz yargılanan 12 öğrenci bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. 

İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma kimlik tespitiyle başladı. Duruşmaya tutuklu öğrenciler Caner Perit Özen ve Ersin Berke Gök SEGBİS’le katıldı.

“Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “görevi yaptırmamak için direnme”, “kamu malına zarar verme”, “kara ulaşım araçlarını kaçırma ve alıkoyma” iddialarıyla yargılanan 2’si tutuklu 14 öğrenci ve avukatları savunmalarını yaptı.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu öğrenciler Berke ve Perit’in tutuklu kaldıkları süreyi göz önünde bulundurarak adli kontrol ve yurt dışı yasağı şartıyla tahliyelerine karar verdi.

“İddianameyi gördüm şok oldum”

Öğrenciler savunmalarında 4 Ekim gününü ve gözaltına alınmalarıyla başlayan süreci anlattı. 

Caner Perit Özen, “Tutsaklığım siyasidir, ceza ve gözdağı mahiyeti taşımaktadır” dedi ve ekledi: 

“Alanda özel güvenlikler vardı. Bana ‘burada bulunamazsın’ diye bir ihtarda bulunmadılar. Ben Naci İnci’nin araca binmesini engellemedim. ‘Kamu ulaşım aracını kaçırma iddiasıyla’ yargılanıyorum. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Bir ay önce koğuşumuza iddianame geldi. Bunu görünce gözlerime inanamadım. Şok oldum ve sabaha kadar güldüm. İddia makamına beni güldürdükleri için teşekkür ederim. Bizler yalnız eğitim hakkı yenen, dayak yiyen öğrenciler değiliz, bizim haklı bir mücadelemiz var. Üzerime atılan tüm suçları reddediyorum, tahliyemi talep ediyorum.”

“Eğitim hakkım gasp edildi”

Bir diğer tutuklu öğrenci Ersin Berke Gök ise şunlar söyledi:

“Hastane çıkışı ters kelepçe işkencesi uygulandı. Sonrası tutsaklık. Psikolojik ve fiziksel işkenceler, emir vermeler, yemek vermemeler yüzünden güçten düşüp hasta olduğumda da verilmeyen ilaçlar. Giremediğim dersler, eğitim hakkımın gasp edilmesi…

“Faşizme karşı omuz omuza sloganı attık. Sonra tutuklandık. Faşizmin bir başka yüzü. İtmeler kakmalar, emir vermeler, verilmeyen yemekler…Olmayan sıcak su, verilmeyen kitaplar, geç verilen ders notları, giremediğim dersler…Asla işleme alınmayan dilekçeler, verilmeyen mektuplar…50 gün hücrede kalınca insan unutabiliyor. Yoksulluğa ve insanın insanı ezmesine karşı çıkmamdan dolayı mı tutukluyum? Birazdan öğreneceğim tutsaklığa devam mı yoksa tamam mı?”

Ne olmuştu?

Ersin Berke Gök, Caner Perit Özen ve Boğaziçi Üniversitesi 12 öğrenci 4 Ekim 2021’de Boğaziçi Üniversitesi rektörlük binası önünde açıklama yaptı. Öğrenciler açıklama yaptıkları sırada üniversitenin güvenlik görevlilerinin saldırısına uğradı. Daha sonra öğrenciler gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise protestolara katılan öğrencileri “üniversitenin içindeki teröristler” diyerek hedef aldı.

Rektör Naci İnci de öğrenciler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İstanbul 9. Sulh Ceza Hâkimliği 6 Ekim 2021’de Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen’in tutuklu yargılanmalarına, diğer öğrencilerin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmalarına karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 26 Ekim 2021’de Ersin Berke Gök, Caner Perit Özen ve diğer 12 öğrenci hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununu” “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme ve ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma” (TCK 109., 265. ve 223. maddeleri) suçlamalarıyla iddianame düzenledi.

Savcılık hazırladığı iddianamede Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen hakkında 6 ila 32 yıl hapis cezası istedi. (RT)

Blogumuzda yer alan haberler CİSST yayın ilkeleriyle ve CİSST terminolojisiyle örtüşmek zorunluluğu taşımamaktadır.

14.01.2022